EMF i napięcie

Do prąd elektryczny przechodził przez obwód przez długi czas, konieczne jest ciągłe utrzymywanie różnicy potencjałów na biegunach źródła napięcia. Podobnie, jeśli łączysz dwa statki z różnymi poziomami wody za pomocą rury, woda będzie się przemieszczać z jednego statku do drugiego, aż poziomy w naczyniach staną się równe. Dodając wodę do jednego naczynia i odwracając go od drugiego, możliwe jest zapewnienie ciągłego przepływu wody przez rurę między naczyniami.

Gdy działa źródło energii elektrycznej, elektrony z anody przenoszą się na katodę.

Na tej podstawie możemy stwierdzić, że wewnątrz źródła energii elektrycznej istnieje siła, która musi stale utrzymywać prąd w obwodzie, to znaczy, innymi słowy, powinna zapewniać działanie tego źródła.

Przyczyna, która ustanawia i utrzymuje różnicę potencjałów, powoduje prąd w obwodzie, pokonując jego rezystancję zewnętrzną i wewnętrzną, jest nazywana siłą elektromotoryczną (w skrócie ed.) I jest oznaczona literą E.

Siła elektromotoryczna źródeł energii elektrycznej powstaje pod wpływem przyczyn specyficznych dla każdego z nich.

W chemicznych źródłach energii elektrycznej (ogniwa galwaniczne, baterie) e. d. uzyskuje się w wyniku reakcji chemicznych w generatorach e. d. powstaje z indukcja elektromagnetyczna , w termoelementach - ze względu na energię cieplną.

Różnica potencjałów, która powoduje przepływ prądu przez rezystancję części obwodu elektrycznego, nazywana jest napięciem między końcami tej sekcji. Siła elektromotoryczna i napięcie są mierzone w woltach. Aby zmierzyć e. d. a napięcia służą jako instrumenty - woltomierze (Rysunek 1).

Tysiące woltów - miliwoltów - są mierzone w miliwoltomierzach, tysiącach woltów - kilowoltów - kilowoltach.

Aby zmierzyć uh. d. Źródło energii elektrycznej musi być podłączone do zacisków woltomierza tego źródła przy otwartym obwodzie zewnętrznym (Rysunek 2). Aby zmierzyć napięcie w dowolnej części obwodu elektrycznego, woltomierz musi być podłączony do końców tego odcinka (Rysunek 3).

Aby zmierzyć napięcie w dowolnej części obwodu elektrycznego, woltomierz musi być podłączony do końców tego odcinka (Rysunek 3)

Rysunek 2. Pomiar woltomierza siły elektromotorycznej elementu Pomiar napięcia miernika napięcia w różnych częściach obwodu elektrycznego.

Wideo 1. Jaka jest siła elektromotoryczna (red. S.)

Źródło: Kuznetsov M.I., „Fundamentals of Electrical Engineering” - wydanie 9, poprawione - Moskwa: High School, 1964 - 560s.