Gdzie można zobaczyć mały wóz. Jak znaleźć mały wóz

 1. Lokalizacja
 2. Biegun północny świata
 3. Gwiazda polarna
 4. Asteryzm
 5. Prysznice meteorów
 6. Historia konstelacji
 7. Jak znaleźć Mały Wóz - wybierz odpowiednią sytuację
 8. Jak znaleźć Mały Wóz przez Gwiazdę Polarną
 9. Jak znaleźć Mały Wóz - dodatkowy punkt orientacyjny

Być może najsłynniejsza konstelacja na niebie północnej półkuli Ziemi. Siedem z jego najjaśniejszych gwiazd tworzy asteryzm Wielki Wóz, który jest widoczny w średnich szerokościach geograficznych przez cały rok. To sprawia, że ​​jest niezbędnym narzędziem do znajdowania gwiazdozbiorów na niebie i orientacji na Ziemi.

Prawdopodobnie wielu słyszało o konstelacji, która nie jest daleko od Wielkiej i jest widoczna na naszym niebie przez cały rok. Jego jasne gwiazdy tworzą Asterism Small Dipper, ale znalezienie go, a także konstelacja Ursa Minor, jest dalekie od wszystkiego. Tymczasem konstelacja ta odgrywa ważną rolę dla mieszkańców północnej półkuli Ziemi, ponieważ w niej znajduje się słynna Gwiazda Polarna, wskazująca kierunek na północ.

Poniżej krótko opiszemy, jak znaleźć Małego Wozu przy Wielkim Wozie. Począwszy od gwiazd Wielkiego Wozu, wcale nie jest to trudne.

Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, to znaleźć niebo Wielki Wóz lub raczej (konstelacja Wielkiego Niedźwiedzia jest znacznie większa niż wozu). Najłatwiej jest znaleźć Wielkiego Wozu na wiosnę, kiedy wieczorami jest prawie w zenicie. Latem Wielki Wóz znajduje się na zachodzie, a wiadro jest lekko pochylone.

Pozycja Wielkiego Wozu w środku lata. Rysunek: Stellarium

Jesienią, na północy, nisko nad horyzontem w pozycji prawie poziomej ...


Big Bucket jesienią. Rysunek: Stellarium

... i zimą - na wschodzie, podczas gdy wiadro jest prawie na rękojeści.

i zimą - na wschodzie, podczas gdy wiadro jest prawie na rękojeści

Zimą Wielki Wóz znajduje się na wschodzie. Rysunek: Stellarium

Teraz, kiedy znalazłeś Wielkiego Wozu, połącz mentalnie dwie skrajne gwiazdy, które tworzą ścianę wozu, Merak i Dubhe. Następnie przedłuż linię jeszcze pięć razy w odległości Merak - Dubhe . Będzie wskazywać gwiazdę o takiej samej jasności jak gwiazdy kubełkowe. Jest najjaśniejszą gwiazdą konstelacji Ursy Minor.


Jak znaleźć Małego Wozu na Dużej Wiośnie. Line Merak - Dubhe wskazuje Gwiazdę Polarną. Dwie inne jasne gwiazdy Ursy Minor, Kokhab i Furkad znajdują się nad uchwytem Wielkiego Wozu. Rysunek: Stellarium

Gwiazdka znajduje się na końcu uchwytu Małego Wiadra. Gwiazdy, które tworzą Mały Wóz, w sumie są znacznie ciemniejsze niż gwiazdy Wielkiego Wozu, więc znalezienie Małego Wozu w mieście na oświetlonym niebie nie jest łatwe. Małe wiadro ma około połowę rozmiaru Wielkiego Wiadra, a jego uchwyt jest wygięty w drugą stronę. Z siedmiu gwiazd tworzących ten asteryzm tylko trzy są widoczne w mieście: Gwiazda Polaka w piórze, a także gwiazdy Kokhab i Fercad, które tworzą ścianę Małego Wozu. Dwie ostatnie gwiazdy znajdują się nad uchwytem Wiadra z Wielkim Wozem .


Dwie ostatnie gwiazdy znajdują się nad uchwytem Wiadra z Wielkim Wozem

W mieście, w całej konstelacji Ursa Minor, widoczna jest tylko Gwiazda Polarna, a także gwiazdy ścian Małego Wozu, Kokhab i Farkad. Dwie ostatnie znajdują się powyżej uchwytu łyżki Wielkiego Wozu i są połączone z kreską na zdjęciu dla większej przejrzystości. To położenie Wielkiego Wozu w stosunku do Małego Niedźwiedzia można zaobserwować wiosną, kiedy Wielki Wóz jest prawie w zenicie. Rysunek: Stellarium

Aby zobaczyć Little Bucket jako całość, a nie tylko jego ekstremalne gwiazdy, najprawdopodobniej będziesz musiał wydostać się z miasta, z dala od świateł miasta. Noc powinna być ciemna, a najlepiej bezksiężycowa. Wtedy stosunkowo łatwo znajdziesz Wiadro. Dobrą wiadomością jest to, że Mały Wóz, w przeciwieństwie do innych gwiezdnych rysunków, zasadniczo nie zmienia swojej pozycji na niebie . Jeśli większość konstelacji ma charakter sezonowy - są one widoczne tylko w określonym czasie w ciągu roku lub drastycznie zmieniają swoją pozycję na niebie w zależności od pory roku, np. Ursa Major, wtedy Ursa Minor jest zawsze widoczna w jednym sektorze nieba . Małe Wiadro zmienia jednak swoje położenie, wygląda teraz na północ, teraz na południe, teraz na zachód, teraz na wschód, ale jego najjaśniejsza gwiazda, Polar, jest zawsze w jednym miejscu - o każdej porze dnia io każdej porze roku. ! Gwiazda polarna jest jak oś, wokół której porusza się Mały Wóz, jak również wszystkie inne konstelacje.

Chociaż pozycja Wielkiego Wozu zmienia się z sezonu na sezon, pozycja gwiazdy polarnej pozostaje niezmieniona. Sposób poszukiwania biegunów przez ekstremalne gwiazdy łyżki Big Dipper działa o każdej porze roku. Rysunek: Stellarium

Jest to możliwe dzięki temu, że gwiazda północna jest blisko. Unikalna właściwość gwiazdy polarnej, aby pozostać w jednym miejscu, umożliwia wykorzystanie jej jako przewodnika po terenie. W rzeczywistości, jeśli weźmiesz prostopadle od gwiazdy polarnej do horyzontu, wskaże ona dokładnie północ. Jednak nie tylko Gwiazda Polarna, ale także Wielki Wóz pozwalają na dobrą orientację w terenie. Wiosną uchwyt Big Bucket wygląda na wschód, a sam wiadro jest skierowane na zachód, aw pozostałych porach roku, jak pisaliśmy powyżej, wieczorami Big Bucket znajduje się albo na zachodzie, albo na północy lub na wschodzie, pomagając określić kierunki świata.

Naucz się znaleźć Małego Wozu, Kasjopei i Smoka

Przygotował O. Malakhov

Zacznijmy więc od znajomości gwiaździste niebo . Dzisiaj spotkamy cztery konstelacje północnego nieba: Ursa Major, Ursa Minor (ze słynną Gwiazdą Polarną), Dragon i Cassiopeia. Ze względu na ich bliskość do bieguna północnego świata na europejskim terytorium byłego ZSRR, wszystkie te konstelacje są niezbędne. To znaczy Można je znaleźć w rozgwieżdżonym niebie każdego dnia io każdej porze. Pierwsze kroki powinny rozpocząć się od Wielkiego Wozu, znanego wszystkim. Czy znalazłeś to na niebie? Jeśli nie, to poszukaj go, pamiętaj, że w letnie wieczory „miarka” jest na północnym zachodzie, jesienią - na północy, zimą - na północnym wschodzie, wiosną - bezpośrednio nad głową. Teraz zwróć uwagę na dwie skrajne gwiazdy tego „wiadra” (patrz rys.).

Jeśli mentalnie narysujesz prostą linię przez te dwie gwiazdy, to pierwszą gwiazdą gwiezdną, której jasność jest porównywalna z jasnością gwiazd „wozu” Wielkiej Niedźwiedzicy, będzie Gwiazda Polarna, należąca do konstelacji Ursa Minor. Korzystając z mapy pokazanej na rysunku, spróbuj znaleźć inne gwiazdy tej konstelacji. Jeśli zauważysz w miejskim otoczeniu, trudno będzie zobaczyć gwiazdy „małego wiadra” (mianowicie konstelacja Niedźwiedzia Ursa jest nieformalnie nazywana): nie są tak jasne jak gwiazdy „wielkiego wiadra”, tj. Wielka Niedźwiedzica. Do tego lepiej mieć lornetkę na rękę. Kiedy dostrzeżesz konstelację Ursa Minor, możesz spróbować znaleźć gwiazdozbiór Kasjopei. Nie wiem o tobie, ale dla mnie pierwotnie był związany z innym „wiadrem”. Jest to raczej „dzbanek do kawy”. Spójrz więc na drugą z końcowej gwiazdy uchwytów Big Dipper. To jest gwiazda, obok której widoczna jest goła gwiazda widoczna gołym okiem. Jasna gwiazda nosi imię Mizar, a obok niej Alcor (tutaj znajduje się zakres ikonicznych teleskopów radzieckich dla entuzjastów astronomii produkowanych przez Nowosybirską Fabrykę Wyrobów (Rafineria)). Mówią, że jeśli przetłumaczony z arabskiego, to Mizar jest koniem, a Alcor jest jeźdźcem. Znając język arabski, nie mogę tego potwierdzić, ale ufamy książkom.

Więc znalazł Mizar. Teraz narysuj linię mentalną od Mizary przez Gwiazdę Polarną i dalej w przybliżeniu w tej samej odległości. I na pewno zobaczysz dość jasną konstelację w postaci łacińskiej litery W (patrz rysunek). To jest Kasjopea. Nadal coś w stylu „dzbanka do kawy”, prawda?

Po tym, jak Kasjopea spróbuje znaleźć gwiazdozbiór Smoka. Jak widać z rysunku na górze strony, wydaje się, że rozciąga się pomiędzy „wiadrami” Wielkiego i Małego Niedźwiedzia, przesuwając się dalej w kierunku Cefeusza, Liry, Herkulesa i Łabędzia. Porozmawiamy o tych konstelacjach nieco później i po uzyskaniu podstawowego doświadczenia orientacji na rozgwieżdżonym niebie, spróbujmy użyć wyżej wspomnianej figury, aby całkowicie znaleźć konstelację Smoka.

Teraz możesz łatwo znaleźć na niebie konstelacje Wielkiej Niedźwiedzicy i Niedźwiedzicy, Kasjopei, Smoka.

Pytania:
1. W którym obszarze nieba znajdowała się konstelacja Kasjopei podczas obserwacji?
2. W jakim obszarze nieba znajdował się „wóz” Wielkiej Niedźwiedzicy?
3. Czy widzisz Alcora gołym okiem?

Na niebie są konstelacje, o których obecności prawie każdy wie. Wśród nich jest gwiazdozbiór Ursa Minor.

Konstelacja Ursa Minor znajduje się w podpolarnym obszarze nieba i zawiera 25 gwiazd. Ale dla większości ludzi znanych jest tylko siedem, tworząc asteryzm, zwany Małym Wozem. Najpopularniejszą gwiazdą konstelacji jest lokalizacja, która praktycznie pokrywa się z biegunem północnym świata. Oprócz dostatecznie jasnych gwiazd konstelacja zawiera w swoim składzie małą galaktykę eliptyczną, nazywaną swoim rozmiarem jako Krasnolud Drobny Ursa.

Lokalizacja


Lokalizacja

Konstelacja Ursa Minor, widok w programie planetarium Stellarium

Znalezienie konstelacji na niebie jest dość proste. Jego sąsiadami są Żyrafa, Smok i Cefeusz. Ale przewodnik wyszukiwania zwykle służy. Po przejrzeniu linii przez dwa skrajne luminescencje jej wiadra i odmierzeniu pięciu odległości między nimi, można znaleźć Gwiazdę Polarną, która służy jako początek „uchwytu” innej, mniejszej „miarki”. To będzie Ursa Minor. Jest mniej jasny niż Wielki, ale nadal jest wyraźnie wyrażony na niebie i łatwo odróżnić go od innych konstelacji. Na półkuli północnej ta konstelacja jest dostępna do obserwacji przez cały rok.

Biegun północny świata

Biegun jest punktem sfery niebieskiej, który dla obserwatora na Ziemi wydaje się być nieruchomy, podczas gdy wszystkie inne obiekty obracają się wokół niego. Jeśli w pobliżu znajduje się jasna gwiazda, może ona służyć jako przewodnik, ponieważ jej położenie nie zależy od pory dnia. Ze względu na specyfikę ruchu Ziemi ten punkt się porusza, ale w skali wieków można go uznać za niezmieniony. Obecnie gwiazda biegunowa jest najbliżej bieguna. Jest tylko 40 minut kątowych od niego w kanciastych kategoriach.

Gwiazda polarna


Gwiazda polarna

Alfa Ursa Minor znajduje się 434 lata świetlne od Ziemi i ma pozorną jasność 1,97. Ale w rzeczywistości nie jest to jedno światło, ale trzy, połączone w system. Największa z nich jest 4,5 razy masywniejsza od Słońca i dwa tysiące razy jaśniejsza od niej. Druga największa gwiazda znajduje się w dość przyzwoitej odległości od głównej, można ją nawet oglądać za pomocą małego teleskopu. Masa światła - około 1,39 energii słonecznej. Trzecia gwiazda jest tak blisko pierwszej, że można ją tylko wizualnie oddzielić za pomocą teleskopu, a nawet to zrobiono z wielką trudnością. Jest cięższy od słońca o 1,25 razy.


Jest cięższy od słońca o 1,25 razy

Druga jasność Małego Niedźwiedzia to jego beta, która ma pozorną jasność 2,08. Gwiazda znajduje się w odległości około 126 lat świetlnych od Ziemi. Jego nazwa, przetłumaczona z arabskiego, oznacza „Gwiazdę Północy”, ponieważ pewien okres czasu pne (szacowany od 2000 do 500) Kokhab z najbliższych luminarzy znajdował się na biegunie i służył jako punkt odniesienia dla nawigacji żyjących wówczas ludów. Koreańscy astronomowie odkryli planetę w 2014 r. Z tą podwójną gwiazdą, której masa jest 6,1 razy większa niż Jowisza. Okres obiegu tego gazowego giganta wynosi 522,3 dni.


Okres obiegu tego gazowego giganta wynosi 522,3 dni

Gamma Ursa Minor znajduje się w odległości około 480 lat świetlnych od Ziemi i ma jasność pozorną od 3,04 do 3,09. Okres zmiany jasności gwiazdy wynosi 3,43 godziny. Trzecim najjaśniejszym obiektem konstelacji jest gorący olbrzym o temperaturze około 8600 K. Jego jasność jest 1,1 tys. Razy większa niż słońca, a jego rozmiar jest 15 razy większy niż naszego żółtego karła. Zgodnie z klasyfikacją dotyczy zmiennych opraw typu T Shield.

Asteryzm


Asteryzm

Konstelacja zawiera dwa asteryzmy: Mały Wóz i Strażników Polaka. Pierwszy jest dobrze znany współczesnym obserwatorom. Jest bardzo podobny do Wielkiego Wozu, znajdującego się w pobliżu, ale tylko mniej jasnego. Tworzą ją najbardziej widoczni luminarze niebiańskiej formacji. Wielu wierzy, że Ursa Minor ogranicza się do tych siedmiu obiektów, chociaż w swoim składzie jest ich jeszcze 18.

Drugi asteryzm jest znacznie mniej znany i ma swoją nazwę w czasach starożytnych, kiedy jego dwa źródła światła, zwane Ferkad i Kokhab, znajdowały się bliżej bieguna niż Gwiazda polarna.

Prysznice meteorów


Prysznice meteorów

Ursa Minor służy jako promienny, ostatni „obserwator gwiazd” roku, który jest badany dość słabo. Jego promienne kłamstwa w pobliżu Małego Wiadra, deszcz meteorów pochodzi z 17 do 25 grudnia i jest niezwykle nieprzewidywalny. Zazwyczaj w najbardziej aktywnych dniach przez godzinę można zobaczyć od 10 do 20 meteorów, co jest mało interesujące dla zwykłego obserwatora. Ale są nieprzewidywalne wybuchy aktywności, gdy ich liczba przekracza sto. 1988, 1994, 2000, 2006, a zwłaszcza 1945 i 1986 były tak „owocne” dla meteorów. Jest to najbardziej wysunięty na północ z tych strumieni - jest to spowodowane narodzinami komety krótkookresowej Tuttle.


Jest to najbardziej wysunięty na północ z tych strumieni - jest to spowodowane narodzinami komety krótkookresowej Tuttle

Oprócz głównych gwiazd, w Małym Niedźwiedziem znajdują się galaktyki znajdujące się w nim. Wspomniany krasnolud, satelita Drogi Mlecznej, został odkryty w 1954 roku. To dość stara galaktyka, która ma co najmniej dziesięć miliardów lat. Jest za mały, aby sprawdzić, czy zawiera on gaz, pył i wszelkie procesy powstawania gwiazd. Czasami ze względu na położenie w pobliżu osi obrotu Ziemi, nazywa się to Polarissim.


Czasami ze względu na położenie w pobliżu osi obrotu Ziemi, nazywa się to Polarissim

Ponadto w konstelacji znajdują się galaktyki NGC 6217 i NGC 5832. Wszystkie obiekty wymienione na skali kosmicznej są bardzo małe i dlatego nie można ich zaobserwować bez dobrego sprzętu optycznego.

Historia konstelacji


Historia konstelacji

Ursa Minor to mała konstelacja półkuli północnej, składająca się z 25 widocznych gwiazd. Siedem największych z nich tworzy na niebie wzór wiadra, którego uchwyt uzupełnia Gwiazda Północna. Ursa Minor nie wychodzi poza horyzont, więc mały wóz, wykorzystujący pewne punkty orientacyjne, można zobaczyć w nocy nawet gołym okiem.

Jak znaleźć Mały Wóz - wybierz odpowiednią sytuację

Aby obserwacja gwiazd odniosła sukces, pamiętaj o naszych wskazówkach:

 • szukaj gwiazd w czystą noc, aby na niebie nie było chmur ani stratus;
 • wyjdź z miasta, gdzie nie ma płonących latarni i świetlistych okien domów, ale jest tam ogromne ciemne niebo, gdzie łatwo znajdziesz Małego Wozu;
 • Rozpoczynając obserwację, stań w taki sposób, aby wysokie drzewa lub budynki nie blokowały twojego horyzontu. Najlepszą opcją jest brak przeszkód, tzn. Horyzont jest czysty.

Jak znaleźć Mały Wóz przez Gwiazdę Polarną

Ta słynna gwiazda nie jest najjaśniejsza na niebie, więc lepiej szukać jej wzdłuż Wielkiego Wozu, którego kontur wygląda jak gigantyczne wiadro. Konstelacja jest widoczna na niebie w nocy przy dobrej pogodzie - jesienią i zimą wisi w północnej części nieba, na wiosnę stoi na wschodzie pionowo - pióro, latem - na zachodzie, pióro.

 • Stosując nasze zalecenia, znajdź Wielkiego Wozu na niebie. Umysłowo połącz linię ze wszystkimi gwiazdami - weź wiadro z rączką.
 • Zwróć uwagę na miskę składającą się z 4 gwiazdek. Najbardziej oddalone z nich wskazują gwiazdy - Dubhe i Merak, określają położenie Gwiazdy Północnej.
 • Połącz Merak i Dubha z wymyślonym promieniem. Rozciągnij go w górę i nieco w prawo, w odległości większej niż pięć razy niż segment między tymi gwiazdami. Na końcu linii zobaczysz Polaris - punkt końcowy uchwytu małego wiadra.

Jeśli nawet po takich badaniach nie możesz w pełni zaprezentować Małego Wozu, użyj następującej podpowiedzi.


Jak znaleźć Mały Wóz - dodatkowy punkt orientacyjny

Znalazłeś Gwiazdę Polarną, ale mały wóz nie pojawia się? W tym przypadku pomogą gigantyczne gwiazdy z przodu misy Ursy Minor - Kokhaba i Farkada.

 • Spójrz na lewa strona z Gwiazdy Polarnej i zauważ jasny okrąg w pomarańczowym halo - to jest Kokhab, nad nim, tworzący górny róg miarki - Ferkad. Gwiazdy te krążą wokół Gwiazdy Północnej i nazywane są Strażnikami Polaka.
 • Przyjrzyj się bliżej, a zobaczysz 2 kolejne gwiazdy, które tworzą wewnętrzne rogi misy. Połącz je z liniami i przed sobą - wiadro bez uchwytu.
 • Znajdź dwa słabo widoczne punkty między misą a Gwiazdą Północną. Połącz pozostałe luki liniami prostymi i małym wiaderkiem z rączką skierowaną w stronę po przeciwnej stronie z uchwytu Wielkiego Wozu.

Chociaż Mały Wóz można znaleźć w dowolnym momencie, najlepiej widać go na niebie zimą przed wschodem słońca lub w pierwszej godzinie wiosennego zachodu słońca.


Jeśli czas pozwoli, idź do natury, aby odpocząć od zgiełku miasta, podziwiać rozpraszanie gwiazd na nocnym niebie, myśleć o odległych nieznanych światach, z których światło nie dociera do naszej planety.

Czy znalazłeś to na niebie?
Nadal coś w stylu „dzbanka do kawy”, prawda?
1. W którym obszarze nieba znajdowała się konstelacja Kasjopei podczas obserwacji?
2. W jakim obszarze nieba znajdował się „wóz” Wielkiej Niedźwiedzicy?
3. Czy widzisz Alcora gołym okiem?